Wirtualny spacer po urzędzie

Krotoszyńska fara bazyliką

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie został oficjalnie ogłoszony Bazyliką mniejszą w minioną niedzielę, 23 czerwca 2019 r. W uroczystościach, którym przewodniczył Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, wzięli udział przedstawiciele władz powiatu.

Księdzu arcybiskupowi towarzyszyli w celebrze biskupi kaliscy ks. Edward Janiak oraz ks. Łukasz Buzun. Biskup kaliski E. Janiak wspomniał tego dnia o tragicznej śmierci proboszcza parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła, księdza Dariusza Kowalka i ogłosił w kościołach krotoszyńskich żałobę, która potrwa do soboty 29 czerwca.

W trakcie nabożeństwa wielokrotnie podkreślano, iż wyniesienie krotoszyńskiej świątyni do godności Bazyliki mniejszej jest dziejowym wydarzeniem w historii miasta i podkreśla rangę, walor zabytkowy i religijną oraz społeczną rolę, jaką kościół ten odgrywa i odgrywał w dziejach Krotoszyna.  

Na uroczystość przyjechało do stolicy powiatu szereg znamienitych gości m.in. minister w kancelarii prezydenta RP Andrzej Dera oraz parlamentarzyści - senator Łukasz Mikołajczyk, minister Andżelika Możdżanowska, posłowie - Jan Dziedziczak i Tomasz Ławniczak.

Powiat reprezentowali m.in. starosta Stanisław Szczotka i wicestarosta Paweł Radojewski, którzy na ręce ks. prałata Aleksandra Gendery złożyli gratulacje i życzenia z okazji ustanowienia fary bazyliką.

 

Tekst: M. Wiśniewska, zdjęcia: Rzecz Krotoszyńska