Powiat krotoszyński położony jest w południowej części Województwa Wielkopolskiego.
Na terenie powiatu znajdują się następujące gminy i miasta:
- gminy miejskie: Sulmierzyce
- gminy miejsko-wiejskie: Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Zduny
- gminy wiejskie: Rozdrażew
- miasta: Sulmierzyce, Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Zdun
POWIAT W PIGUŁCE
DROGA
|
KOLEJ
|
MIASTO
|
LOTNISKO
|
LICZBA MIESZKAŃCÓW
|
POWIERZCHNIA
|
GĘSTOŚĆ ZALUDNIENIA
|
DLACZEGO WARTO?
1. Lokalizacja i dostępność komunikacyjna
Połączenia drogowe
Przez powiat przebiegają następujące, ważne drogowe trasy komunikacyjne:
- Droga wojewódzka
444 - łączy Krotoszyn z Ostrzeszowem
- Droga krajowa
15 - droga łączy Trzebnicę z Ostródą. Przebiega przez województwa: dolnośląskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie
36 - droga łączy zespoły miast: kalisko-ostrowski i legnicko-głogowski
Dodatkowo warto wspomnieć, że w niedalekiej odległości od powiatu znajdują się inne ważne szlaki komunikacyjne, w tym przede wszystkim drogi ekspresowe S5 (49km), 11/S11 (33km) czy trasa europejska E261 (49km). Ta ostatnia jest szczególnie ważnym szlakiem komunikacyjnym. Wiedzie przez Polskę – Świecia przez Bydgoszcz, Poznań do Bielan Wrocławskich k. Wrocławia (przez województwa: kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i dolnośląskie). E261 stanowi fragment polskiej drogi krajowej nr 5.
Stały rozwój infrastruktury drogowej jest jednym z naszych priorytetów.
Połączenia kolejowe
Na terenie Krotoszyna znajduje się regionalna stacja kolejowa. Przez stację przebiega linia kolejowa nr 281 Oleśnica – Chojnice, natomiast druga linia kolejowa (nr 14) połączona jest z nią łącznicami. Stacja obsługuje bezpośrednie połączenia m.in. do miejscowości: Leszno, Wrocław, Ostrów Wielkopolski, Milicz, Warszawa czy do Białystok.
Lotniska
Najbliższe kluczowe międzynarodowe porty lotnicze to:
- Port Lotniczy Wrocław S.A. (92 km)
- Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego (127 km)
- Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta (202 km)
Miasta
W promieniu zaledwie 100 km od granicy powiatu znajduje się wiele większych ośrodków miejskich, w tym m.in. Leszno, Wrocław, Poznań, Ostrów Wielkopolski czy Kalisz.
Dodatkowo jesteśmy położeni w podobnej odległości od trzech europejskich stolic – Warszawy (310 km) Berlina (370 km) i Pragi (370 km).
2. Kapitał ludzki
Powiat liczy ponad 76 tys. mieszkańców. Większość osób zamieszkujących powiat jest w wieku produkcyjnym (59,6%), natomiast co piąty znajduje się w wieku przedprodukcyjnym (20,7%)
Bezrobocie w powiecie utrzymuje się na bardzo niskim poziomie około 2,8%. Taki stopień bezrobocia oznacza z jednej strony, że nie stanowi ono dużego obciążenia dla budżetu gmin powiatu, ale jednocześnie jest wskazaniem, że na naszym terenie wciąż znajdują się osoby poszukujące nowego miejsca pracy.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w powiecie utrzymuje się na poziomie około 71% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w Polsce, co powoduje, że koszt pracownika jest tutaj mniejszy niż m.in. w wielu większych ośrodkach miejskich.
Szkoły branżowe i technika Powiatu Krotoszyńskiego posiadają szeroką ofertę umożliwiającą rozwój kompetencji i kwalifikacji zawodowych lokalnych kadr. Znajdują się tutaj m.in. cztery zespoły szkół ponadpodstawowych (w skład których wchodzą technika i szkoły branżowe), Centrum Kształcenia Ustawicznego, Policealna Szkoła Zawodowa dla Dorosłych. Dodatkowo na terenie miast działa kilka niepublicznych podmiotów edukacyjnych.
Pozwala to na lokalny rozwój kompetencji i kwalifikacji m.in. w obszarach:
- Informatyki
- Ekonomii i analityki
- Logistyki i handlu oraz spedycji
- Elektryki
- Mechaniki
- Budownictwa
- Fotografii i multimediów
- Gastronomii i hotelarstwa
- Rolnictwa
3. Orientacja na biznes
Zarówno powiat jak i gminy w jego obrębie zapewniają profesjonalną i kompleksową obsługę inwestorów. Zainteresowani inwestorzy otrzymają kompleksową informację o wszystkich terenach inwestycyjnych, danych planistycznych, bazie terenów inwestycyjnych znajdujących się w zasobach powiatu jak i poszczególnych gmin, ich obecnym stanie i możliwościach wykorzystania, jak również o innych wolnych terenach przeznaczonych pod inwestycje. Ponadto powiat służy wsparciem w zakresie uzyskania niezbędnych zezwoleń i dokumentów inwestycyjnych, a także możliwościach korzystania z finansowych instrumentów wsparcia.
Przedsiębiorcy działający na terenie powiatu mają możliwość prowadzenia aktywnych konsultacji z władzami powiatu oraz poszczególnych gmin. Mogą to robić m.in. za pośrednictwem organizacji i zrzeszeń branżowych, których dane zamieszczamy poniżej. Dzięki temu biznes lokalny ma większe przełożenie na lokalne polityki m.in. w zakresie rozwoju infrastruktury, w tym infrastruktury technicznej.
Gospodarka krotoszyńska otwarta jest na inwestorów z zewnątrz. Swoje zakłady mają tu między innymi:
- lider na rynku podzespołów – koncern Mahle
- jeden z czołowych europejskich producentów świec - Bolsius
- NAleżący do Danone - Zakład Produkcyjny Nutricia.
Również rodzime firmy takie jak np. potentat na rynku handlu DINO POLSKA znajdują tu doskonałe warunki do rozwoju.